Kamusal sanatın uluslararası simgeye dönüştüğü bir proje: Grafiti Siloları

Eylül 16, 2014
Kamusal sanatın uluslararası simgeye dönüştüğü bir proje: Grafiti Siloları
Share Button

Dünya Kupası için Brezilya Futbol Takımı’nın özel Boeing 737 uçağını hatırlıyor musun? İşte o uçağı grafitileriyle güzelleştiren Brezilyalı tek yumurta ikizi kardeşler Gustavo ve Otavio Pandolfo, dünyada bilinen adlarıyla Os Gemeos, bu sefer daha da büyük bir proje ile karşımıza çıkıyor.

2014 yılında gerçekleşecek olan Vancouver Bienali kapsamında seçilen sanatçılardan olan  Pandolfo kardeşlerden de iki boyutlu ve üç boyutlu dünyalar arasında bir diyalog  oluşturabilecek, boyama ile dönüşüm sağlayacak bir yer seçmelerinin istenmiş.   Onlarda bu istek karşısında çarpıcı bir proje çıkartmaya karar vermişler ve  2,000 m² yüz ölçümünde, boyları 20metreye ulaşan  altı adet devasa siloyu seçmişler.  Tasarımlarını 360 dereceye uyarlayabilecekleri bu siloları bir boya markasının sponsorluğunda grafitileri ile süslemişler.

Yılda 10.5 milyon ziyaretçisi olan Vancouver Granville Adası’nın bu silolar sayesinde bu rakamı fazlasıyla aşacağını düşünüyoruz.  Kamusal sanatın uluslararası bir simgeye dönüştüğü, betonların süslendiği, canlandığı bu güzel proje gibi bir proje de ülkemizde gerçekleşse yada belediyelere örnek olsa ne kadar hoş olur.

OsGemeos01

OsGemeos06
OsGemeos08
OsGemeos07
OsGemeos05
OsGemeos04
OsGemeos02

 

Brezilya Futbol Takımı’nın özel Boeing 737 uçağını hatırlamayan veya merak edenler için;

OsGemeos00

 

Ve birde video…

Share Button


Leave a Reply

Comment moderation is enabled, no need to resubmit any comments posted.